Søk

close search
Justervesenet - logo
Din tid er etterforan Justervesenets tid (JV-UTC)

Mange av varene en kan få kjøpt i butikken kommer ferdig pakket og er angitt med et nettoinnhold som er trykt på emballasjen. Når like pakninger er angitt med samme nettoinnhold, kaller vi det en ferdigpakning. Men hva kan du egentlig forvente er det reelle innholdet i en slik pakning?

Regelverket

Kravene til ferdigpakninger er satt i forskrift om krav til nettoinnhold med videre i ferdigpakninger. Disse kravene omfatter både nettoinnhold, merking og kontroll.

For nettoinnhold gjelder følgende 3 regler:

  1. Det reelle innholdet i et parti skal i gjennomsnitt være minst det som er angitt på pakningen.
  2. Høyst 2,5 % av enhetene i et parti kan ha et større negativt avvik enn det som er angitt i tabellen under.
  3. Ingen enkeltpakninger skal ha et negativt avvik større enn 2 ganger det som er angitt i tabellen under.

Toleranser

Eksempel 1: Leskedrikk på 2,5 dl
2,5 dl tilsvarer 250 ml, og fra tabellen ser vi at tillatt negativ toleranse i dette området er 9 ml. Det betyr at det er helt innenfor regelverket om du får en enhet som kun inneholder 241 ml (regel 2). Kjøper du mange enheter, bør du imidlertid forvente at gjennomsnittsinnholdet for disse flaskene er minst 250 ml (regel 1). Dersom du får en flaske som inneholder mindre enn 232 ml, er innholdet utenfor regelverket (regel 3). Da er det grunn til å klage.

Eksempel 2: Kjøttdeig på 400 g.
Fra tabellen ser vi at for en 400 g-pakning er tillatt negativ toleranse 3 % av oppgitt mengde. 3 % av 400 gram er 12 gram, det vil si at du kan forvente at noen av pakningene veier ned mot 388 gram (regel 2). Statistisk sett kan også 1 av 40 være under dette (regel 2), men de skal ikke være under 376 gram (regel 3). Dersom du kjøper 25 pakninger av denne kjøttdeigen, bør totalvekta være minst 10 kg (regel 1), også dersom enkelte av pakningene veier ned mot 388 gram.

Krav til produsenter av ferdigpakninger

Forpakkeren, altså den som pakker varen i den formen den kommer til butikken (ofte er dette den samme som produsenten), er ansvarlig for at nettoinnholdet i ferdigpakningene tilfredsstiller kravene i forskriften. I utgangspunktet skal alle pakninger kontrolleres med godkjent måleutstyr, men Justervesenet kan akseptere stikkprøvebasert kontroll.

Justervesenet har laget en egen veileder om sin praksis ved vurdering av forpakkeres kontrollsystem: Veiledning om Justervesenets regelverk, praksis og tilsyn ved produksjon av ferdigpakninger

Et parti skal ha et gjennomsnittlig nettoinnhold som er angitt på pakkene
I avsnittet over brukes begrepet «tillatt negativ toleranse». Det må ikke forstås slik at forpakkeren fritt kan fylle pakningene ned mot grensen for tillatt negativt avvik. Regelverket krever også at gjennomsnittlig nettoinnnhold i et parti skal minst det som er angitt på pakkene, noe som betyr at én pakke med negativt avvik ned mot toleransegrensen må kompenseres med en eller flere pakninger med nettoinnhold over det som er angitt på pakningen.

e-merking

e-merketEnkelte ferdigpakninger er påført e-merket. Dette betyr at produktet er pakket iht. EU-direktiv 76/211/EØF, og har fri markedsadgang i hele EU/EØS-området. Forskrift om krav til nettoinnhold med videre i ferdigpakninger dekker kravene i 76/211/EØF. Kravene til nettoinnhold er de samme, men e-merket kan kun brukes i området 5 g eller 5 ml til 10000 g eller 1000 ml. I tillegg stiller forskriften noen flere krav til merking og kontroll av e-merkede varer.

Norske forpakkere som ønsker å bruke e-merket må søke Justervesenet om dette. Informasjon om denne ordningen kan du lese om her.

Importerte varer

Forskrift om nettoinnhold med videre i ferdigpakninger gjelder også for importerte varer. Det er importørens ansvar å sørge for at nettoinnholdet i ferdigpakningene er iht. denne forskriften. Dette kan være i form av egne kontrollmålinger eller ved å få garantier fra forpakkeren om at nettoinnholdet tilfredsstiller kravene i forskriften.

Dersom varen er importert fra et annet EØS-land og er påført e-merket, vil Justervesenet legge til grunn at nettoinnholdet er tilfredsstillende kontrollert hos forpakkeren. For ordens skyld gjør vi oppmerksom på at disse kravene trer i kraft fra 1. januar 2016, i forskrift om krav til nettoinnhold med videre i ferdigpakninger. 

Se også dokumentet:

Veiledning om Justervesenets regelverk, praksis og tilsyn ved produksjon av ferdigpakninger

Kontaktpersoner: Fride Overrein Susegg og Bjørn Fjeldstad

 

Sist endret 14. juni 2016
MENY